Tarczyca nie daje o sobie znać intensywnym bólem, dlatego jest często pomijana w diagnostyce przez lekarzy pierwszego kontaktu. Statystyki wskazują jednak, że choroby tarczycy, a konkretnie jej nadczynność oraz, częściej występująca, niedoczynność to plaga współczesnej cywilizacji.
Zmęczenie, osłabienie, brak koncentracji, przybieranie na wadze, charakterystyczna, napuchnięta twarz, uczucie ciężkości – znasz to z autopsji? Być może borykasz się niedoczynnością tarczycy. Pierwszym krokiem w jej diagnozie jest badanie TSH oraz oznaczenia hormonów T3 i T Dla osób, które mogą podejrzewać u siebie choroby autoimmunologicznie, warto również zbadać istotne przeciwciała tarczycowe.
Wahania hormonów tarczycowych – tyroksyny oraz trójjodtyroniny mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Są szczególnie ważny podczas ciąży i w niedoborze mogą powodować wady płodowe dzieci, ciążę problemową, a nawet – poronienie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i wykrycie niedoczynności lub nadczynności w jej wczesnym stadium.